www.counter-strike.pl

Wywiad z Zeusem 02/04/2010

Mamy przyjemność zaprezentować Wam kolejny wywiad. Tym razem na pytania nie odpowie żaden z reprezentantów sceny Counter-Strike, a znany w środowisku muzycznym raper i producent -  Kamil Rutkowski - osoba kojarzona częściej pod pseudonimem Zeus. Inspiracją do przeprowadzenia wywiadu właśnie z Kamilem był zrealizowany przez niego utwór, o bliskim nam tytule "Gracze". Użyte w nim zostały sample ze starych, dobrze nam znanych gier. Kawałek ten oraz wiele innych możecie znaleźć na profilu myspace Zeusa - klik. Zapraszamy do przeczytania wywiadu!

little Na początek pytanie dość przewidywalne. Znajdujesz czas na granie? Jeśli tak, to w co grasz?
Zeus
Rzadko dziś znajduję czas na granie. Zdarza się, że gram na emulatorze PSX-a albo SNESa. Wtedy najczęściej gram w Trashera albo Tekkena 3. Taki ze mnie dziad, że gram w te stare rzeczy. Gram rzadko, najczęściej podczas krótkich przerw w robieniu muzyki.
little Co słyszałeś i co wiesz o grze Counter-Strike oraz jaki jest Twój stosunek do e-sportu?
Zeus
Wiem co to za gra, że to mod do Half-Life. Wiem, że działasz w drużynie, strzelasz, że jest w cholerę map do tego i mnóstwo ludzi się tym jara (śmiech). Kiedyś sporo czasu spędziłem przy Half-Life więc na te pierwsze fale popularności Counter-Strike'a się załapałem chociaż raczej jako obserwator niż uczestnik. W samą grę po sieci miałem może z raz okazję zagrać albo wcale, nie pamiętam. O e-sporcie oczywiście słyszałem i uważam, że skoro ludzie spędzają czas przy grach, stają się w tym coraz lepsi i organizują zawody to dosyć naturalne jest zaklasyfikowanie tego do dyscyplin sportowych, wymaga to w końcu treningu i nabycia pewnych sprawności.
little W październiku zeszłego roku w Łodzi odbyły się finały Ligii Cybersport. Jest to jedna z większych imprez e-sportowych. Mówi Ci to coś? Myślałeś, żeby na nią wpaść?
Zeus
Sama nazwa już mi coś mówi (śmiech). Nie, nie myślałem, żeby tam wpaść bo mnie ciężko wyciągnąć na imprezy w stylu zawodów, targów itd. Kiedyś oglądałem sporo relacji z takich imprez, ze Stanów, z Wielkiej Brytanii itd.
little Nie wiem czy wiesz, ale Wujek Samo Zło promował finały innej ligi, a Tede zaś był "ikoną" polskich eliminacji do World Cyber Games. Jaki masz stosunek do tego? Czy warto bawić się w takie promocje? Jeśli tak, to czy gdybyś dostał taką ofertę rozważyłbyś ją?
Zeus
Jasne, myślę że to spoko opcja. Jeżeli ktoś lubi gry, to czemu nie miałby wziąć w takiej imprezie udziału? Fajnie jak jest to ktoś naprawdę znany, wtedy zapraszanie gościa ma sens. Tede i Wujek są obecni na scenie i w mediach od lat i zaproszenie ich może stanowić atrakcję. Ja póki co jestem za cienki w uszach (śmiech). Jestem za mało znany, ale w przyszłości jeżeli to się zmieni, chętnie przyjąłbym takie zaproszenie.
little Większość społeczeństwa polskiego w graczu widzi grubego, pryszczatego dzieciaka, który słońca nie widział od "wieków". Popierasz ten stereotyp?
Zeus
Nie, oczywiście, że nie, ale ciężko nie zgodzić się z tym, że nałogowe granie do takiego stanu MOŻE doprowadzić. Siedzenie przed monitorem nie pomaga w trzymaniu linii (śmiech). Myślę, że we wszystkim ważny jest rozsądek i umiar ale wiem, że czasami o to ciężko... (śmiech).
little Jak myślisz, co można zrobić, by poprawić reputację graczy i przełamać taki „niefajny” stereotyp gracza?
Zeus
Myślę, że to wyłącznie kwestia czasu i zmiany pokoleń. Kiedy starzeć się będą Ci, którzy na grach się wychowali, stereotyp będzie już inny a granie w pewnym wieku nie będzie obciachem. Tak mi się wydaje. Ale mogę się mylić.
little Czy w komputerze widzisz ogólnie pojęte zło, które powinno być zakazane dzieciom?
Zeus
W komputerze nie widzę zła, wręcz przeciwnie, widzę w nim narzędzie dające ogromne możliwości zarówno bycia kreatywnym jak i zdobywania wiedzy. Kwestią problematyczną są użytkownicy i sposób użycia tego narzędzia. Wszystko zależy od osobowości człowieka i jego wychowania, na które ogromny wpływ ma otoczenie. Jednemu dasz siekierę i zbuduje sobie szałas, a drugi wbiję tę siekierę komuś w głowę. Tacy niestety są ludzie. Uważam, że dzieci powinny mieć kontakt z komputerem, ponieważ na tym opiera się współczesny świat, komunikacja itd. Jeżeli więc rodzice nie decydują się wychowywać dziecka w odizolowanej wiosce na Syberii, powinni mu umożliwić pracę na komputerze i powinno to przebiegać pod ich nadzorem, żeby dziecko nie trafiło na nieodpowiednie treści... Oczywiście wszystko wygląda pięknie w teorii a w praktyce praktycznie niemożliwą jest całkowita kontrola i mnóstwo dzieciaków, jak i dorosłych, robi sobie wodę z mózgu przy pomocy tego wspaniałego narzędzia (śmiech).
little Słyszałeś o tym, że polska drużyna wygrała Cyberolimpiadę? Jeśli tak, to co pomyślałeś w pierwszej chwili o tym zdarzeniu?
Zeus
Nie, nie słyszałem więc informację tę przyjąłem raczej ze spokojem (śmiech). A tak poważnie: bardzo mnie to cieszy, gratuluję wygranej!
little Zawodowi gracze dostają za to co robią pensje i to nie małe. W takich państwach jak Korea kontrakty sięgają nawet setki tysięcy dolarów. Uważasz, że to może być zawód przyszłości czy raczej nie wypada osobie w starszym wieku bawić się w granie?
Zeus
Wypada, wypada, jak najbardziej. To sport jak sport. Szachy też nie budują bicepsów. Uważam, że jeżeli ktoś poświęca się temu na tyle, żeby dojść do takiego poziomu, to jest to świetna opcja.
little Czy w e-sporcie widzisz coś, co może zaistnieć? W Niemczech np. niektóre mecze z gier są pokazywane w telewizji, nie jest to dla Ciebie przesada?
Zeus
Nie uważam, żeby to była przesada. Jeżeli są ludzie, których to interesuje i chcą to oglądać, nie mam nic przeciwko temu.
little W większości gier niestety można oszukiwać. Co myślisz o tych właśnie ludziach, którzy decydują się na coś takiego? Ostatnio jest głośny przypadek chłopca z Chin, który za oszukiwanie skończył z nożem w głowie...
Zeus
Takie oszukiwanie w grach zespołowych nie ma sensu moim zdaniem. Co to za frajda wygrać cheatując? To jest dobre dla zakompleksionych ludzi, którzy nie są w stanie się czemuś poświęcić i szlifować swoich umiejętności. Chcą iść na skróty. Cheaty mogą się przydać jeżeli przeszedłeś już grę na wszystkie sposoby a kod pozwala np. zobaczyć jedną z bohaterek bez bluzki (śmiech). Z tym nożem z kolei to jakaś chora abstrakcja. Sprawcy takich "wyczynów" powinni być zamykani i poddawani długotrwałej terapii uczącej technik panowania nad gniewem. Doskonale rozumiem nerwy itd., sam rzucałem joypadami (śmiech), ale to już gigantyczna przesada. Wydaje mi się, że spędzanie całych dni na graniu staje się dla kogoś tak integralnym elementem rzeczywistości, że przy przegranej wali mu się świat. Ktoś tu stracił kontakt z rzeczywistością.
little Nie wiem czy jesteś świadom, ale w e-sporcie coraz to częściej są organizowane turnieje dla kobiet. Uważasz, że płeć piękna nadaję się do grania i czy same organizowanie turniejów tylko dla kobiet nie jest aby pewnego rodzaju przesadą?
Zeus
Płeć piękna nadaje się do grania, zdecydowanie. Nie dokonywałbym tu podziałów i klasyfikacji pod tym względem.
little Żałujesz czasu spędzonego przed grami?
Zeus
Nie, oczywiście, że nie (śmiech). A tak naprawdę, nie byłem zbyt rozsądny w tej kwestii i zaniedbałem m.in. szkołę i tego trochę żałuję, ale uważam, że mimo wszystko gry rozwinęły mnie w podobnym stopniu, w jakim rozwija chociażby oglądanie filmów czy czytanie książek, ponieważ w gry fabularne też dużo grałem. Do dziś inspiruje mnie też muzyka jakiej przez lata nasłuchałem się właśnie w grach. Na pewnym etapie mojego użytkowania komputera, nadal czując wielki sentyment do konsol, zaopatrzyłem się w program służący do zgrywania wszelkich grafik, muzyki i filmików z płyt z Playstation, poza tym dotarły do mnie różne soundtracki i muzykę z gier mam do dzisiaj na dysku.
little Myślisz o stworzeniu jeszcze jakiejś piosenki o graczach, bądź powiązanej z graczami? ;)
Zeus
Na dziś dzień nie, ponieważ jedną taką nagrałem i nie chcę się powtarzać. Ale kto wie, może w przyszłości, jeżeli wpadnie mi do głowy jakiś ciekawy pomysł? Granie stanowiło ważny element mojego życia, więc zawsze w jakiś sposób będzie się pewnie przewijać w moich tekstach.
little Gdybyś dostał propozycję skomponowania muzyki do jakiejś gry podjąłbyś się tego? Może to Twoje skryte marzenie? ;)
Zeus
W przyszłości chętnie. Na tym etapie nadal domowymi sposobami, doszkalam się w zakresie mojej wiedzy o samodzielnym "komponowaniu" muzyki.
little Teraz parę szybkich pytań: Do grania korzystam z ...
Zeus
... emulatorów PSX-a, SNESa, SEGA Mega Drive oraz starego Game-Boya z 1989r.
little Mój ulubiony rodzaj gry to ...
Zeus
... third person perspective w stylu Tomb Raider, Prince of Persia. Uwielbiam też japońskie RPG. I wszelkie gry deskorolkowe. No i bijatyki. I wyścigi. I platformówki też lubię. No i dobre FPP czasem (śmiech).
little Najbardziej lubię grać ...
Zeus
... hmm, samemu (śmiech) albo w Tekkena z ziomkiem.
little W grach nie lubię ...
Zeus
... tego, że zabierają cholernie dużo cennego czasu.
little Bardzo dziękuję Ci za wywiad i życzę dalszych sukcesów w karierze muzycznej. Parę słów na koniec.
Zeus
W tym momencie nie mam na zbyciu wielkiej ilości gotówki na ten zbożny cel, więc byłbym wdzięczny za sprezentowanie mi na urodziny jednej z aktualnie "gorących" konsol. Może być PSP. Będę bardzo wdzięczny. Z góry dziękuję. Macie czas do grudnia ale chętnie pograłbym wcześniej (śmiech). Wielkie dzięki za wywiad! Pozdrawiam serdecznie!Autor: little
Pomoc: friZz
Grafika: triget, friZz

« Powrót
1.
16:24 02/04/2010

GUUD DZOB!!

2.
16:43 02/04/2010

Zeus niszczy w podziemiu! :D

gj !

3.
17:13 02/04/2010

ostatnio był w ostrowie jego koncert teraz Eldo będzie :D

4.
17:31 02/04/2010

sympatyczny człowiek, fajnie wyszło :)

5.
17:47 02/04/2010

skladamy sie na psp ta? -.-
żarcik

6.
18:46 02/04/2010

trochę ciąąąąąąąąągnięty ten wywiad ale fajna opcja
(śmiech)

7.
19:34 02/04/2010

był kiedyś z nim wywiad na esports, bodajże attyla robił :P

8.
19:39 02/04/2010

Tak to się żyje tu i HollyŁódź ,do zobaczenia w maju na koncercie Zeussss

9.
21:15 02/04/2010

Uwielbiam sluchac Zeusa :D jeden z moich ulubionych raperow :D

10.
08:11 03/04/2010

#7. malo kto (obecnie chyba bardziej nikt) interesuje sie strona esports ;)

11.
10:30 03/04/2010

zeus spoko raper, sieka dobre bity.
btw. nie spodziewalem sie ze na tej stronie ukaze sie wywiad z jakimkolwiek raperem : P

12.
16:36 03/04/2010

loooool jak przeczytalem tytul wywiadu to myslalem ze Zeus z Na`Vi ;D

13.
10:03 04/04/2010

http://www.esports.pl/artykul/Zeus-z-GameBoy-em/30742/strona/1/kom

14.
18:20 04/04/2010

Wywiad na esports bardziej pod kątem muzycznym, więc nie są mimo tego takie same ;)

15.
15:18 01/01/2011

nie wiem kto to jest i wolę nei wiedzieć, oby umarł

By dodać komentarz musisz być zalogowany. Jeśli nie masz jeszcze u nas konta zarejestruj się.

Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy. Wszelkie komentarze naruszające regulamin i netykietę będą usuwane.

Svoice
Shooters
© 1999-2012 Counter-Strike.PL Sebastian Kasperek | Rosi CMS © MD Software | interTOP
Linki: Fotograf na wesele Zdjęcia reklamowe